Zespół Szkół im. Wojska Polskiego w Wysokiej

Get Adobe Flash player

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 10.10.2014 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji w naszej szkole. To podniosły i za razem radosny dzień dla Nas wszystkich, którzy się w niej uczymy i pracujemy.

Aby umilić, oraz wnieść iskierkę żartobliwej refleksji w tym dniu, Kółko Historyczne we współpracy z Panią L. Teper i Panem Z. Bednarczykiem przygotowali krótki, acz treściwy program artystyczny, który ściśle nawiązywał do naszego święta. Z uczniem Kowalskim i wywołanym przez Niego (oczywiście przez potarcie cudownej lampy Alladyna) Duchem Oświaty, przemierzaliśmy przez niemal wszystkie epoki zapoznając się z istniejącym w każdej z nich systemem oświaty i wychowania. A jak było ono kiedyś surowe, naocznie przekonaliśmy się patrząc na egipskiego nauczyciela karcącego rózgą nieszczęsnego ucznia, który nie dość starannie hieroglifami przepisał zadany tekst. Mały Montezuma za słabe postępy w nauce gorzko płakał przyrzekając poprawę trzymany nad ogniskiem podsycanym (jak to rozeźlony Pan Ojciec krzyczał) zielonym pieprzem. Była też pełna odwagi i determinacji Nawojka przeżywająca z bracią żakowską otrzęsiny. Był też i jakże trudny, pełen lęków i ryzyka mroczny czas zaborów. Poprawę w nauce obiecowała Zośka, której mama uświadamiała jak straśnie duzo dutków kośtuje nauka. Było też i o tym, że tak na prawdę to My współcześni jesteśmy beneficjentami nauki którą posiedli i przekazali nam starożytni, a My ją tylko przetwarzamy.

Dnia 13.10.1014 r. odbyła się poniekąd II część uroczystości. Podejmowaliśmy bowiem Dostojnych Gości - nauczycieli i dyrektorów ze szkół naszej gminy, kuratorium i z Panem Wójtem na czele. Z Jego to rąk wyróżnieni nauczyciele odebrali nagrody, a my mieliśmy okazję po raz drugi wystąpić z naszą częścią artystyczną. Na koniec nasze koleżanki z kl. szóstej dały mini recital muzyki Podhala. I Szczęść Nam Boże. Przecież każdy z nas jest dla kogoś nauczycielem, jak też i uczniem.